BURSA OZON TEDAVİ KLİNİĞİ

HAİLEY-HAİLEY HASTALIĞI (FAMİLYAL BENİGN PEMFİGUS) VE OZON TEDAVİSİ

                                             
Hailey-Hailey hastalığı, eritemli bir zeminde vezikül ve bül şeklinde ortaya çıkan ve otozomal dominant bir geçiş gösteren bir deri hastalığıdır.  Veziküller sıklıkla birbirleriyle birleşme eğilimindedirler. Sürtünmeye ve aşırı neme maruz kalan aksilla, boyun ve intertriginoz bölgeler gibi katlanma bölgelerini tutan düzensiz plaklar oluştururlar. Remisyonlar gösteren seyir kronik olarak nüksetmektedir.  Yüzeyel bakteriyel enfeksiyonlar lezyonları başlatıcı veya alevlendirici rol oynayabilir. 
OZON TEDAVİSİ

Nadir rastlanan , yeni tedavi modellerine rağmen güç tedavi edilebilen büllöz dermatoz olan hailey-hailey hastalığına ozon tedavisi uygulanmaktadır.  
Yapılan bir çalışmada, Hailey-Hailey hastalığı teşhisi konmuş daha önceden klasik tedavilerle tedavi olan ancak tekrarlayan üç bayan hastaya ozon tedavisi uygulanmış. Ozonun antiinflamatuar, detoks edici , analjezik, antipruritik ve immunmodülatör etkisi ile hastaların deri lezyonlarında %60-100 oranında gerileme olduğu ve 6 ay boyunca lezyonların tekrarlamadığı izlenmiş.
Ozonlu yağın lezyonlara sürülmesi de vesiküllerin üstünde sekonder gelişen bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder ve koruyucu görev üstlenmiş olur.
Son zamanlarda dermatologlar, dermetokozmatologlar ozon terapiyi özellikle ozonlu yağı eksternal olarak yaygın bir şekilde kullanmaya başlamışlardır.

J.Delgano ve arkadaşları 1997 yılından beri pemfigusun tedavisinde farklı ozon tedavi modelleri ile başarılı bir şekilde kullandıklarını rapor etmişlerdir.
Klinik çalışma sonuçlar ile Hailey-Hailey hastalığının tedavi modelleri  arasında ozon tedavisinin olması gerektiğini, özellikle sistemik immünsüpresyon tedavisinin ciddi yan etkileri çıkan hastalarda özellikle ozon tedavisinin kullanabilirliği ortaya çıkmıştır.

                                  
BURSA OZONTERAPİ KLİNİĞİ
www.drbeytiyebas.com
0224 233 28 28

3 yorum:

  1. Merhabalar,bende bir Hailey-Hailey hastasiyim ve 2011Temmuz sonundan beri ozon yagini, koltuk altlarima, bikini bölgeme, sirtima ve gögüs altlarima sürüyorum.Hem ozonsauna ve diyer ozon tedavilerle birlikte inanilmaz iyi sonuclar aldim,yaralarim birkac saat icinde derhal acik yaralarim kabuk tutuyor, acik iltapli yaralarim sönüp kuruyor ve kabuk tutuk yeni cilt olusuyor.Fakat yumurtlama döneminde yaralar farkli yerlerde yine sicramay basladi. Takiplerime göre östrojen hormonlarini salgiladigimda Hailey-Hailey aziyor.Bundan dolayi gebelik engelleme iynesi yaptirdim ve 3 ay boyunca adetim olmayacak-ümidim su ki bu sürecde Hailey-Hailey tamamen yok olacak.Bugüne kadar tüm yaralarima yaklasik 200ml´lik 15 sise kullandim ve kullanmaya devam edecegim.3 degisik ozonyagini denedim simdiye kadar en iyisi Dermozonun Ozonluyagi di:-)Tüm hastalara tavsiye ederim:-)

    YanıtlaSil
  2. Merhabalar,bende bir Hailey-Hailey hastasiyim ve 2011Temmuz sonundan beri ozon yagini, koltuk altlarima, bikini bölgeme, sirtima ve gögüs altlarima sürüyorum.Hem ozonsauna ve diyer ozon tedavilerle birlikte inanilmaz iyi sonuclar aldim,yaralarim birkac saat icinde derhal acik yaralarim kabuk tutuyor, acik iltapli yaralarim sönüp kuruyor ve kabuk tutuk yeni cilt olusuyor.Fakat yumurtlama döneminde yaralar farkli yerlerde yine sicramay basladi. Takiplerime göre östrojen hormonlarini salgiladigimda Hailey-Hailey aziyor.Bundan dolayi gebelik engelleme iynesi yaptirdim ve 3 ay boyunca adetim olmayacak-ümidim su ki bu sürecde Hailey-Hailey tamamen yok olacak.Bugüne kadar tüm yaralarima yaklasik 200ml´lik 15 sise kullandim ve kullanmaya devam edecegim.3 degisik ozonyagini denedim simdiye kadar en iyisi Dermozonun Ozonluyagi di:-)Tüm hastalara tavsiye ederim:-)

    YanıtlaSil
  3. Merhabalar,bende bir Hailey-Hailey hastasiyim ve 2011Temmuz sonundan beri ozon yagini, koltuk altlarima, bikini bölgeme, sirtima ve gögüs altlarima sürüyorum.Hem ozonsauna ve diyer ozon tedavilerle birlikte inanilmaz iyi sonuclar aldim,yaralarim birkac saat icinde derhal acik yaralarim kabuk tutuyor, acik iltapli yaralarim sönüp kuruyor ve kabuk tutuk yeni cilt olusuyor.Fakat yumurtlama döneminde yaralar farkli yerlerde yine sicramay basladi. Takiplerime göre östrojen hormonlarini salgiladigimda Hailey-Hailey aziyor.Bundan dolayi gebelik engelleme iynesi yaptirdim ve 3 ay boyunca adetim olmayacak-ümidim su ki bu sürecde Hailey-Hailey tamamen yok olacak.Bugüne kadar tüm yaralarima yaklasik 200ml´lik 15 sise kullandim ve kullanmaya devam edecegim.3 degisik ozonyagini denedim simdiye kadar en iyisi Dermozonun Ozonluyagi di:-)Tüm hastalara tavsiye ederim:-)

    YanıtlaSil